ESF+ Jaunumi Sabiedrībai
Līdzfinansē Eiropas Savienība un Nacionālais attīstības plāns 2027

Latvijas Republikas Saeimas 2024.gada 7.novembra sēdē 3.lasījumā tika izskatīti un atbalstīti grozījumi Invaliditātes likumā

Grozījumi Invaliditātes likumā paredz,:

  • ka invaliditāte tiek noteikta uz vienu līdz pieciem gadiem vai bez atkārtota termiņa (uz mūžu vai nepilngadīgai personai līdz 18 gadu vecumam) - stājas spēkā 04.12.2024.
  • turpmāk invaliditātes ekspertīze tiek uzsākta tikai tad, kad saņemti visi normatīvajiem aktiem atbilstošie dokumenti - stājas spēkā 01.01.2025.
  • atkārtotas invaliditātes termiņa sākuma datums ir atkarīgs no dokumentu iesniegšanas laika invaliditātes ekspertīzei Komisijā - stājas spēkā 01.01.2025.
  • persona invaliditātes un darbspēju ekspertīzei dokumentus Komisijā var iesniegt ne biežāk kā reizi sešos mēnešos - stājas spēkā 01.01.2025.
  • Komisijai ir tiesības veikt atkārtotas invaliditātes ekspertīzi un pieņemt lēmumu trīs mēnešu laikā (gadījumos, ja personai iepriekš noteiktā invaliditāte ir spēkā vēl vismaz četrus mēnešus) - stājas spēkā 01.01.2025.

Detalizētāk ar grozījumiem Invaliditātes likumā, to skaidrojumiem un piemēriem par konkrētām situācijām iepazīsties zemāk esošajās infografikās - datnē "Izmaiņas Invaliditātes likumā no 01.01.2025" vai ar informāciju iepazīsties atverot katru zemāk esošo jautājumu.

Personai invaliditāti un darbspēju zaudējumu uz vienu līdz pieciem gadiem vai bez atkārtota ekspertīzes termiņa (uz mūžu vai nepilngadīgai personai, līdz 18 gadu vecumam) nosaka ar dienu, kad Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā (turpmāk – Komisija) ir saņemti visi normatīvajiem aktiem atbilstošie dokumenti*.

Komisijā iesniedzamie dokumenti, bez kuriem invaliditātes ekspertīze NETIEK uzsākta:

  1. personas iesniegums prognozējamas invaliditātes, invaliditātes vai darbspēju zaudējuma ekspertīzes veikšanai;
  2. ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta sagatavots nosūtījums uz Komisiju (veidlapa Nr. 088/u "Nosūtījums uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisiju") ar tā pielikumiem;
  3. pārstāvību apliecinoša dokumenta kopija, ja dokumentus iesniedz par citu personu (pilnvara, tiesas spriedums, bāriņtiesas lēmums un citi pārstāvniecību apliecinoši dokumenti).

Personai invaliditāti ar dienu, kad Komisijā ir saņemti visi atbilstošie dokumenti, nosaka šādos gadījumos:

  • persona invaliditātes ekspertīzei dokumentus iesniegusi pirmreizēji (iepriekš invaliditātes ekspertīze nav veikta) un tiek pieņemts lēmums noteikt invaliditāti;
  • persona invaliditātes ekspertīzei dokumentus iesniegusi atkārtoti un tiek pieņemts lēmums noteikt smagākas pakāpes invaliditātes grupu;
  • persona atkārtotas invaliditātes ekspertīzei dokumentus iesniegusi, kad jau beidzies iepriekš noteiktas invaliditātes lēmuma darbības termiņš, un tiek pieņemts jauns lēmums noteikt invaliditāti.

Piemērs:

Vilnis iesniegumu pirmreizējai invaliditātes ekspertīzei Komisijā iesniedz 05.01.2025, bet iesniegumam nav pievienots nosūtījums. Komisija informē Vilni par trūkumiem iesniegtajos dokumentos un lūdz 10 darba dienu laikā iesniegt ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta nosūtījumu.

Vilnis trūkstošos dokumentus Komisijā iesniedz 14.01.2025. Šajā brīdī viss dokumentu kopums tiek reģistrēts invaliditātes informatīvajā sistēmā un nodots invaliditātes ekspertīzes veikšanai.

Invaliditātes ekspertīzes rezultātā pieņemts lēmums Vilnim noteikt invaliditāti. Invaliditāte Vilnim noteikta no 14.01.2025., kad Komisijā saņemti visi iesniedzamie dokumenti. Ja Vilnis visus ekspertīzei nepieciešamos dokumentus būtu iesniedzis 05.01.2025., tad invaliditāti Vilnim noteiktu no 05.01.2025.

No 2025.gada 1.janvāra mainās kārtība par atkārtotas invaliditātes termiņa pirmās dienas noteikšanu

Kalendārā atvērts 1.janvāris

Turpmāk atkārtotas invaliditātes termiņa sākuma datums ir atkarīgs no dokumentu iesniegšanas laika invaliditātes ekspertīzei Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā

Invaliditātes likuma 8.panta 3.1 daļa*

Sievietes tēls rāda uz aplīti, kur rakstīts "mazāk kā 2 mēneši"

Ja persona atkārtotai invaliditātes ekspertīzei dokumentus Komisijā iesniedz laikā, kad līdz iepriekš noteiktās invaliditātes termiņa beigām ir mazāk par 2 mēnešiem un Komisijai ir PAMATS noteikt vieglākas vai tādas pašas pakāpes invaliditātes grupu, invaliditāti nosaka ar nākamo dienu, kas seko iepriekš noteiktās invaliditātes termiņa beigu datumam.

Piemērs:

Mārai ir noteikta II invaliditātes grupa līdz 02.04.2025.

Māra atkārtotas invaliditātes ekspertīzei iesniegumu, nosūtījumu un tam pievienotos dokumentus atkārtotai invaliditātes ekspertīzei Komisijā iesniedz 15.02.2025. Tātad laikā, kad līdz iepriekš noteiktās invaliditātes termiņa beigām ir mazāk par 2 mēnešiem.

1. Ekspertīzes rezultātā tiek pieņemts lēmums Mārai noteikt vieglākas pakāpes invaliditātes grupu – III invaliditātes grupa no 03.04.2025.

2. Ja Mārai būtu nosakāma smagāka invaliditātes grupa – I invaliditātēs grupa, tad tiktu pieņemts lēmuma Mārai invaliditāti noteikt no dienas, kad iesniegti visi atbilstošie dokumenti, tas ir, no 15.02.2025.

 Invaliditātes likuma 8.panta 3.2 daļas 1.punkts*

Sievietes tēls rāda uz apli, kurā rakstīts - vairāk kā 2 mēneši

Ja persona atkārtotai invaliditātes ekspertīzei dokumentus Komisijā iesniedz laikā, kad līdz iepriekš noteiktās invaliditātes termiņa beigām ir vairāk par 2 mēnešiem un Komisijai ir PAMATS noteikt vieglākas pakāpes invaliditātes grupu, personai invaliditāti nosaka ar jaunā lēmuma pieņemšanas dienu.

Piemērs:

Mārai ir noteikta II invaliditātes grupa līdz 02.04.2025.

Māra atkārtotas invaliditātes ekspertīzei iesniegumu, nosūtījumu un tam pievienotos dokumentus atkārtotai invaliditātes ekspertīzei Komisijā iesniedz 15.01.2025. Tātad laikā, kad līdz iepriekš noteiktās invaliditātes termiņa beigām ir vairāk par 2 mēnešiem.

1. Ekspertīzes rezultātā 14.02.2025. tiek pieņemts lēmums Mārai noteikt vieglākas pakāpes invaliditātes grupu – III invaliditātes grupu ar jaunā lēmuma pieņemšanas dienu, tas ir, no 14.02.2025.

2. Ja Mārai būtu nosakāma smagāka invaliditātes grupa, tad Mārai invaliditāte tiktu noteikta no dienas, kad iesniegti visi atbilstošie dokumenti, tas ir, no 15.01.2025.

 Invaliditātes likuma 8.panta 3.2 daļas 2.punkts*

Sievietes tēls rāda uz apli, kurā rakstīts - vairāk kā 2 mēneši

Ja persona atkārtotai invaliditātes ekspertīzei dokumentus Komisijā iesniedz laikā, kad līdz iepriekš noteiktās invaliditātes termiņa beigām ir vairāk par 2 mēnešiem un Komisijai, pieņemot lēmumu, NAV pamata atkārtoti noteikt invaliditāti, lēmumu, ar kuru personai bija noteikta invaliditāte, atceļ ar jaunā lēmuma vai atzinuma pieņemšanas dienu.

Piemērs:

Mārai ir noteikta III invaliditātes grupa līdz 02.04.2025.

Māra atkārtotas invaliditātes ekspertīzei iesniegumu, nosūtījumu un tam pievienotos dokumentus atkārtotai invaliditātes ekspertīzei Komisijā iesniedz 15.01.2025. Tātad laikā, kad līdz iepriekš noteiktās invaliditātes termiņa beigām ir vairāk par 2 mēnešiem.

Ekspertīzes rezultātā 14.02.2025. tiek pieņemts lēmums invaliditāti nenoteikt.

  • Tā kā Māra atkārtotas invaliditātes ekspertīzei Komisijā ir vērsusies ātrāk kā 2 mēnešus pirms iepriekš noteiktās invaliditātes grupas termiņa beigām, turklāt iesniegtie dokumenti liecina, ka Mārai invaliditāte nav nosakāma, tad Mārai iepriekš noteiktā invaliditāte tiek atcelta ar jaunā lēmuma pieņemšanas dienu, tas ir, 14.02.2025.

*Personas iesniegumu, kas invaliditātes ekspertīzei iesniegts līdz 2024.gada 31.decembrim, Komisija izskata un invaliditāti nosaka atbilstoši normatīvajam 

No 2025.gada 1.janvāra mainās kārtība, cik bieži persona var iesniegt dokumentus invaliditātes ekspertīzei Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā

Informācija par Invaliditātes likuma grozījumiem - 8.panta sestās daļas skaidrojums

Invaliditātes likuma 8.panta sestā daļa*

Persona Komisijā invaliditātes un darbspēju ekspertīzei dokumentus var iesniegt ne biežāk kā reizi sešos mēnešos. ĀTRĀK persona Komisijā var vērsties tikai gadījumā, ja veselības stāvoklis ir būtiski pasliktinājies un funkcionēšanas ierobežojums ir uzskatāms par stabilu, ko apliecina medicīniskie dokumenti.

Piemērs:

Andrejs Komisijā invaliditātes un darbspēju ekspertīzei dokumentus iesniedza 10.01.2025.
Ekspertīzes rezultātā pieņemts lēmums Andrejam invaliditāti nenoteikt, jo funkcionēšanas ierobežojumi nav uzskatāmi par stabiliem.
Andrejs turpina ārstēšanos. Ģimenes ārsts, izvērtējot veselības stāvokli, konstatē, ka tas ir pasliktinājies un ir izveidojušies stabili funkcionēšanas ierobežojumi.

Andrejs Komisijā atkārtoti atbilstošos dokumentus iesniedz jau pēc četriem mēnešiem, 15.05.2025. Jaunie iesniegtie dokumenti apliecina, ka Andrejam ir izveidojušies stabili funkcionēšanas traucējumi, tāpēc tiek pieņemts lēmums Andrejam noteikt III invaliditātes grupu. Divus mēnešu pēc lēmuma pieņemšanas par III invaliditātes grupas noteikšanu Andreja veselības stāvoklis pasliktinās, un Andrejs vēršas pie ģimenes ārsta. Ģimenes ārsts izvērtē esošo situāciju un konstatē, ka Andrejam:

  • nav radušies stabili, smagāki funkcionēšanas ierobežojumi, tāpēc uz atkārtotu invaliditātes ekspertīzi nenosūta, bet turpina ārstēšanu vismaz sešus mēnešus;

VAI

  • ārstēšanas laikā ir indikācijas par stabiliem smagākiem funkcionēšanas ierobežojumiem kā iepriekš, tāpēc sagatavo un izsniedz nosūtījumu invaliditātes ekspertīzei. Andrejs iesniedz dokumentus atkārtotai invaliditātes ekspertīzei Komisijā.

 *Personas iesniegumu, kas invaliditātes ekspertīzei iesniegts līdz 2024.gada 31.decembrim, Komisija izskata un invaliditāti nosaka atbilstoši normatīvajam regulējumam, kas bija spēkā iesnieguma iesniegšanas brīdī.

cilvēks ratiņkrēslā, kalendārs ar atzīmētu datumu - 1.janvāri, izmaiņu likumā apraksts, zili, zaļš fons
Invaliditātes likuma 8.panta septītā daļas grozījumi, kas stājas spēkā 01.01.2025.

Jautājumu gadījumā rakstīt e-pastā konsultacijas@vdeavk.gov.lv

 

Informācija sagatavota ESF+ projekta  4.3.6.2/1/23/I/001 "Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošana" ietvaros